fbpx Městský šamanismus - šamanismus Praha

Městský šamanismus

Co se zde dozvíte?

Šamanismus

Šamanismus je nejstarší léčebná technika, kterou znali lidé už před 30 000 lety. Předpokládá víru v nám běžně neviditelnou realitu, kde žijí duchovní spojenci – zvířata, předci, pomocní duchové, duchové rostlin i věcí. Tradiční i městský šamanismus vychází ze základní myšlenky, že všechno kolem nás je živé, má svou duši, tudíž se vším lze komunikovat.

Šaman se dostává do změněného stavu vědomí a vydává se do tzv. nevšední reality prosit duchy o pomoc. Svému klientovi pak přináší odpověď na jeho otázku, předává mu léčení, přivede mu sílu v podobě silového zvířete či dostává radu o nutnosti vykonání určitého rituálu.

šamanismus v Praze
Šaman cestuje do nevšední reality

Způsoby, jakými šamani léčí, závisí na lokalitě každého kmene. Mění se tradiční oděvy, písně, pomocní spojenci, bylinky a technika léčení. Jádro ale zůstává stejné. Každý šaman je kromě zkušenějších lidských zasvěcovatelů poučován i svými duchy a nachází si tak své osobité způsoby. Proto se práce šamana nedá popsat pouze jediným způsobem. Šamanismus je velmi individuální záležitost a záleží na tom, jaký způsob práce je duši šamana nejbližší. Co jeho duši nejvíc oslovuje, posiluje.

Co vám dá šamanské léčení

Výsledkem je, že klientovi se vrátí síla, vrátí se ke svému přirozenému rytmu, dozví se, po čem touží jeho duše, či mu část duše navrácena po traumatické události. Dále může šaman sejmout z klienta těžké energie a pomůže mu rozbít nepotřebné a škodlivé vzorce chování. Více se o jednotlivých léčebných postupech dozvíte v sekci Šamanské léčení.

Tradiční šamanismus

Tradičně žije šaman ve svém kmeni, kterému pomáhá. Někdy mohl mít šaman více funkcí – staral se o správný průběh rituálů podle dlouholetých tradic daného kmene, pomáhal ženám při porodu, fungoval jako lékař a ošetřoval své soukmenovce po bitvách.

šamanismus Praha 10
Zdroj: @tamaniluis

V tradičním kmeni bylo více možností, jak se stát šamanem. „Funkce“ šamana se dědila z generace na generaci. Častokrát si dotyčného vybrali přímo duchové, posílali mu vize a vzkazy s tím, že se této práce musí chopit. Šamanem se mohl stát i člověk narozený s určitou anomálií – např. vrozenou fyzickou vadou či slepý jedinec. Takoví lidé už mají od narození jiné vnímání světa a jsou schopni jít za poznáním do hlubokých částí duše. Odlišnost z nich dělala pro kmen výjimečné a jejich neotřelý vzhled do problematiky byl důležitým zdrojem informací.

Šamanem se mohl stát i jedinec, který měl blízkou zkušenost se smrtí. Ať byl třeba vážně zraněn během lovu nebo se na pokraji smrti dlouho vzpamatovával z nemoci. Takový člověk se už do jiné reality dostal a tím, že přežil, si mohl svou zkušenost přinést zpátky a těžit z ní v rámci pomoci ostatním.

Městský šamanismus

A jak funguje městský šaman? Přizpůsobuje se tomu, že je obklopen džunglí betonovou, nikoliv přírodní. Tradiční šamanismus je pro něj zdrojem nekonečné inspirace a přistupuje k němu s nejvyšší pokorou. Nemá ten „luxus“ zdědit stoleté znalosti svých předků a ostatních šamanů. Pokud se u něj projeví nějaké šamanské schopnosti, tak by byl spíš poslán k psychiatrovi než povzbuzován, aby je v sobě rozvíjel.

Šamanismus je tak tradičně spojován s životem v přírodních podmínkách, ale jeho využití ve městě je v dnešní době potřebné. Šamani nejsou vázání na žádné určitou kulturu či prostředí. Ve městech v dnešní době žije drtivá většina populace a tito lidé potřebují pomáhat stejně, jako členové přírodních národů. Samozřejmě, že jejich problémy se liší a tím pádem se tomu přizpůsobuje i práce šamana. Proto si myslím, že městský šamanismus tu má své místo.

Duchovní spojenci nejsou slepí, dobře vidí, jak se doba změnila, jak lidé žijí dnes. Dokázali tomu přizpůsobit svou komunikaci a především, jsou zde stále přítomní. I město má své duchy, všechno má svou duši. Na to je třeba neustále myslet.

Není to náboženství ani sekta

Dnešní doba přeje různým pochybným guru postavičkám, falešným prorokům a mesiášům. Šamanismus je praktická dovednost, nikoliv náboženství. Může ho praktikovat jedinec, popř. léčení probíhá ve skupině, ale ani tak nemá sektářský charakter. Nikdo by vám neměl tvrdit, že jedině on nebo ona vás může vyléčit. Na prvním místě je vždy svobodná vůle klienta – ten se může rozhodnout, ke komu půjde.

šamanismus Praha

Jak šamanismus v Praze pomáhá?

Městský člověk má často rozhozený rytmus a nežije podle pravidel cykličnosti přírody. Častokrát kvůli tlaku okolí nebo touze po úspěchu sejde z cesty své duše a není šťastný. Trápí ho chronické zdravotní problémy nebo nemá sílu na změnu. Proto může vyhledat pomoc městského šamana, který mu navrátí síly a pomůže mu vrátit se na cestu, ze které sešel. Taková ztráta na životní cestě totiž může znamenat, že člověk začal jít proti touhám své duše a naplnění svého poslání.

Má zkušenost se šamanským léčením

Já osobně neslibuji zázraky na počkání. Šamanské léčení dodá klientovi sílu a pokud chodí v mlze, nasměruje ho před ty správné dveře. Dokonce mu dá i klíč. Ale otevřít tyto dveře si už musí každý sám. Tu nejdůležitější část práce na našem léčení musíme vždycky udělat sami. Nikdo jiný to za nás neudělá, na nikoho jiného nemůžeme přenést své problémy. Častokrát se budete muset podívat až k jádru svých strachů, bolestí a začít je řešit. Což není nic jednoduchého ani příjemného. Je to dlouhodobější proces. Může být bolestivý, ale přináší velkou míru sebepoznání a zároveň během něj cítíte, jak si postupně berete svou ztracenou sílu zpět.

Městský šamanismus a Západní medicína

Často se setkávám s extrémními reakcemi na oba způsoby léčby-jedna skupina je zastáncem pouze moderní západní medicíny a všem alternativám se vysmívá. Druhá skupina naopak odmítá vymoženosti současných lékařských služeb a chce se léčit pouze v duchovní rovině.

Já si myslím, že Západní medicína funguje výtečně jako první pomoc. Skvěle se postará o fyzické problémy a ošetří tělo. Napraví ty nejviditelnější problémy a dodá člověku berličky v podobě léků. Bohužel nemá čas jít do jádra problémů a neví si rady s chronickými problémy. A to je podle mého práce pro šamana/léčitele/spirituálního průvodce/terapeuta, který se s klientem vydá do hlubin duše zjišťovat, co je špatně. Díky tomu tak společně přijdou na jádro problému a konečně dojde k léčení příčiny.

Trochu naivně doufám, že za několik let bude naprosto běžné léčit klienty v obou rovinách. Lékaři a šamani by neměli být konkurencí ani na sebe vzájemně dštít oheň. V rámci kompletního uzdravení by neměla strádat  fyzická stránka ani ta duchovní.

Spojení

Pokud se mnou chcete šamanovat, tak mi napište na email.

Email: konzultace@samanka-z-mesta.cz

Přihlaste se
k odběru

Online seminář

Napsali o mně

5.0
Na základě 11 recenzí
powered by Google
Matěj Čihák
Matěj Čihák
13:06 05 Mar 23
Martina je skvělá! Pokud se zajímáte o šamanismus a chcete se v něm rozvíjet, můžete navštívit její semináře. Nebo pokud jako já řešíte nějaké osobní problémy a hledáte propojení s duchovním světem, můžete zajít na šamanské léčení. Je to jedna z věcí, které mi pomohli a pomáhají na mojí cestě. Díky! *
Tina Hudečková
Tina Hudečková
10:54 15 Feb 23
Moc krásný zážitek, děkuji za nalezení toho co jsem nalézt potřebovala.
Dani 17
Dani 17
20:27 27 Aug 22
Mohu Marti jen doporučit. Úžasná duše... je hrozně fajn. Byla jsem na dvou kurzech co byli peckovní a užila jsem si to... rozhodně mi to mnohé dalo. Já musím říct že jen doufám a to bude asi tak pořád, že se naše cesty znovu střetnou... snad je to vzájemné u mě určitě. Mohu jen doporučit je to nezapomenutelné-ta energie... nádhera. Děkuji!!!♡🦌
Zobrazit všechny recenze
js_loader

Blog