fbpx Jak se stal skřítek symbolem Vánoc? - Šamanka z města

Jak se stal skřítek symbolem Vánoc?

V posledních letech jsou všude. Vánoční skřítci získávají na popularitě, což kvituji s nadšením, protože svět potřebuje víc skřítků. (Nejen o vánocích.) Pojďme se podívat, odkud tihle skřítci jsou a proč jsou tak oblíbení.

Vánoční skřítci se špičatou čepicí naraženou přes oči, s dlouhými vousy (pokud jsou to muži) nebo s copy (pokud jsou to ženy) mají své kořeny v nordických zemích. Jsou spojování se slunovratem, předky a ochranou obydlí i domácích zvířat. Mají plno jmen: tomte, nisse nebo tomtenisse ve švédštině, nisse v Norsku a Dánsku, tonttu ve Finsku.

vánoční skřítek 2
Skřítek je silně spjat se svým místem.

Duchové předků

Tito duchové, nyní ztvárnění tak roztomile, pochází už z předkřesťanských časů. Skřítci byli původně silně spojeni s kultem předků. Tito staří duchové měli chránit místo, na kterém vytvořili svůj domov.  Tomte tedy mohl být člověk, který dal jako první základy novému hospodářskému stavení a po smrti byl pohřben v mohyle. Byli to duchové předků, kteří se zasadili o stavbu nové farmy a starali se o ní i po smrti. Pokud se rodina přestěhovala, duchové se stěhovali s nimi a ochraňovali domov i na novém místě.

Každý duch měl svůj prostor, kde působil. Dnes se z něj po několika staletích stal spíše domácí skřítek.  Takový skřítek chrání domácnost a všechny její členy, včetně zvířat. Ač působí jako malý a roztomilý, tak má velkou sílu.  K těmto duchům je ale potřeba se chovat s úctou, jinak začnou provádět různé naschvály-především, pokud se nechováte ke svému domu s úctou.  

vánoční skřítek 3

Úcta k duchům i domovu

Zvláště hákliví jsou skřítci na farmáře, kteří jsou líní, nadávají, močí ve stájích a nestarají se pořádně o zvířata. Pokud je situace vážná, tak skřítci zasahují a přinášejí do života takovému farmáře smůlu a neštěstí.

Pokud někdo v domácnosti například něco omylem rozlil na podlahu, patřilo k dobrým mravům na to upozornit i domácího skřítka a hlasitě nehodu ohlásit. Asi nejznámějším příběhem o člověku potrestaném skřítkem za nevhodné chování je kniha Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem od autorky Selmy Lagerlöf. Nils je malý sobec, který neustále popichuje zvířata a po setkání s domácím skřítkem chce trápit i jeho. To skřítka naštve a chlapce zakleje v malého skřítka. Nils pak musí na své dlouhé cestě pomáhat zvířatům a stát se lepším člověkem, aby znovu získal svou lidskou podobu.

Provokovat husy nebyl tak úplně nejlepší nápad.

Křesťanství a doba temna

Asi nebude překvapením, že během křesťanství se skřítkům moc nedařilo. Všechny pohanské tradice byly systémem tvrdě potírány a z domácího skřítka/ducha předků se stal ďáblův pomocník a démon. Sousedé na sebe dokonce za praktikování pohanských tradic donášeli a žalovali, což často vyústilo v čarodějnické procesy.

Skřítek nebude sedět v koutě

Skřítci patřili mezi nordické nejpopulárnější postavy z tradic a vyprávění. Víru v ně nezlomila ani staletí temna. Díky silnému vlivu romantismu v 19. století a návratu k lidové slovesnosti se skřítkové bez obav mohou vrátit do svých domovů. Do zbytku Evropy se dostali do povědomí díky překladům populárních pohádek H. Ch. Andersena.

Skřítkové a Vánoce

V nordických zemí rozdával dárky původně vánoční kozel. K tomu se postupem času přidal i vánoční skřítek a kozla doprovázel. Není to náhoda, protože skřítek pobýval obvykle ve stájích, kde se staral o zvířata. Často je zobrazován nejen s kozou, ale i koněm či prasátkem.

vánoční skřítek 5
vánoční skřítek 1

Kolem roku 1840 skřítek definitivně vystřídal kozla v rozdávání dárků a od té doby je také víc spjat s Vánocemi, jako duch svátečních dní, nikoliv předků. Avšak vrcholu popularity dosáhl v 1881, kdy švédský magazín Ny Illustrerad Tidning otiskl báseň s názvem „Tomten“ od Viktora Rydberga. V ní se skřítek probudí osamocený do chladné vánoční noci, dívá se z okna do mrazivé zimní krajiny a rozjímá nad mystérii života a smrti.

Popularitu básni přinesla i ilustrace od umělkyně Jenny Nyström, která skřítka nakreslila tak, jak ho známe dnes. S červenou čepkou zaraženou do čela a bílým plnovousem. A díky tomu byl už skřítek definitivně spjat s Vánocemi a stal se jejich symbolem.

vánoční skřítek 6
Tato báseň a ilustrace dostala skřítka na vrchol popularity.

Nyström po první vlně skřítkovské popularity nakreslila ještě mnoho dalších postaviček a samozřejmě inspirovala další umělce.

Jak se starat o vašeho domácího skřítka?

Jak poctít vašeho domácího skřítka? Na Vánoce se tradičně domácím duchům nechávala ovesná kaše, ochucená tím, co máte sami rádi. Jak jsem psala výše, skřítkové vidí neradi, pokud se řádně nestaráte o místo, které hlídají. Takže pečovat o svůj domov s láskou je to nejlepší, co můžete udělat.

vánoční skřítek 7

Kategorie: Práce se spojenci

Publikováno: 11:01 15. 12. 2022

Spojení

Pokud se mnou chcete šamanovat, tak mi napište na email.

Email: konzultace@samanka-z-mesta.cz

Přihlaste se
k odběru

Online seminář

Napsali o mně

5.0
Na základě 11 recenzí
powered by Google
Matěj Čihák
Matěj Čihák
13:06 05 Mar 23
Martina je skvělá! Pokud se zajímáte o šamanismus a chcete se v něm rozvíjet, můžete navštívit její semináře. Nebo pokud jako já řešíte nějaké osobní problémy a hledáte propojení s duchovním světem, můžete zajít na šamanské léčení. Je to jedna z věcí, které mi pomohli a pomáhají na mojí cestě. Díky! *
Tina Hudečková
Tina Hudečková
10:54 15 Feb 23
Moc krásný zážitek, děkuji za nalezení toho co jsem nalézt potřebovala.
Dani 17
Dani 17
20:27 27 Aug 22
Mohu Marti jen doporučit. Úžasná duše... je hrozně fajn. Byla jsem na dvou kurzech co byli peckovní a užila jsem si to... rozhodně mi to mnohé dalo. Já musím říct že jen doufám a to bude asi tak pořád, že se naše cesty znovu střetnou... snad je to vzájemné u mě určitě. Mohu jen doporučit je to nezapomenutelné-ta energie... nádhera. Děkuji!!!♡🦌
Zobrazit všechny recenze
js_loader

Blog